Vytisknout

Pozvání na diskusi „Cesty Izraelce po Palestině a Izraeli“. O nadějích na svobodu a demokracii v Palestině a Izraeli

Zveřejněno: 3. únor 2014. Kategorie: Aktuality


Zveme Vás na letošní první veřejnou přednášku spojenou s diskusí (a autogramiádou) věnovanou problematice mírového soužití Izraelců a Palestinců „Cesty Izraelce po Palestině a Izraeli“. O nadějích na svobodu a demokracii v Palestině a Izraeli. Bude se konat v úterý 11. února od 18.00 v sále think-tanku CESTA (Josefská 6/34, Malá Strana – roh s ulicí Letenskou; vchod je v podloubí).
 
Přednášku přednese přední izraelsko-americký spisovatel a aktivista Miko Peled v rámci svého několikadenního přednáškového turné po České republice a Rakousku.  Moderuje Vít Klepárník. CESTA akci pořádá ve spolupráci s iniciativou Ne naším jménem! – Iniciativou za spravedlivý mír na Blízkém východě.

Pozvánku na akci, v níž naleznete i některé stěžejní otázky a teze týkající se Peledova vystoupení, si můžete stáhnout ve formátu (RTF) zde a ve formátu (PDF) zde
 
Plakát na akci zde v (PDF) zde a jako obrázek (PNG) zde
 
Tisková zpráva k akci a dalším Peledovým přednáškám a diskusím v ČR dostupná v (DOC) zde a v (PDF) zde
 
 
 
Miko Peled, izraelský spisovatel a mírový aktivista, se nanarodil v roce 1961 v Jeruzalémě do vlivné izraelské rodiny. Jeho otec, generál Matti Peled, byl jedním z izraelských velitelů v tzv. Šestidenní válce (1967); jeho děd Avraham Katznelson náležel mezi signatáře Deklarace nezávislosti Státu Izrael (1948).
V roce 1997 byla při bombovém útoku v Jeruzaléme zabita Peledova neteř Smadar, což vedlo Peleda k přehodnocení dosavadních postojů a uvědomění si neudržitelnosti dlouhodobého konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Peled usiluje o nastolení svobody a demokracie na Blízkém východě a na toto téma pořádá po USA a jinde po světě časté přednášky. Peled je autorem literární prvotiny, knihy The General’s Son. Journey of an Israeli in Palestine (2012); do České republiky přijíždí poprvé.