Vytisknout

Podle CESTY je nejlepším kandidátem z pohledu levice Dienstbier

Zveřejněno: 8. leden 2013. Kategorie: Média o CESTĚ


8. 1. 2013, 11:46

Praha - Za kandidáty, kteří nejlépe vyjadřují priority levice, považuje liberálně-levicový think tank CESTA Jiřího Dienstbiera (ČSSD) a Táňu Fischerovou. Uvádí to v analýze programů a vizí kandidátů na post hlavy státu, kterou dnes v Praze představil.
 
CESTA do své analýzy zařadila sedm z devíti prezidentských kandidátů, které posuzovala v šesti oblastech: role hlavy státu, zahraniční politika, vztah k Evropské unii, postoj vůči národnímu státu, migraci, menšinám a církvím, socioekonomické otázky a vztah ke korupci a klientelismu. Kandidáty s výjimkou Přemysla Sobotky (ODS) a Karla Schwarzenberga (TOP 09) pak hodnotila pomocí šestistupňové škály, podle toho nakolik naplňují znaky levicového přístupu.
 
Nejlépe tak v oblasti role hlavy státu podle studie činí Dienstbier a Fischerová. Pokud jde o zahraniční politiku a postoj k Evropské unii označila CESTA za nejdůslednější z pohledu levice Zuzanu Roithovou (KDU-ČSL), Dienstbiera a Fischerovou, v otázkách socioekonomických pak opět tuto trojici spolu s Milošem Zemanem (SPOZ). Fischerová a Dienstbier dopadli nejlépe i v oblasti národního státu a menšin a postoji vůči korupci, kde byl spolu s nimi velmi dobře hodnocen i Vladimír Franz.
 
"Vnímáme Jiřího Dienstbiera jako v podstatě alternativního kandidáta vůči Zemanovi, který pro nás ztělesňuje spíše levicovost v socioekonomických otázkách, ale my zpochybňujeme jeho levicovost v některých těch dalších ohledech," uvedl k výsledkům analýzy Vít Klepárník, předseda think tanku blízkého ČSSD.
 
Jako kandidátka, která nejméně představuje levicové hodnoty, vyšla z analýzy Jana Bobošíková (Suverenita), jež skončila ve všech kategoriích na posledním místě. Bývalý premiér Jan Fischer se většinou umístil v průměru.
 
Sobotku a Schwarzenberga nevzala studie v potaz, protože jejím autorům "prvotní intuice napovídala, že neoslovují voliče levice anebo je oslovují jen v minimální míře". Zpětně považuje Klepárník jejich vyřazení za chybu.
 
Think tank CESTA (Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii) vznikl počátkem roku 2011. Jeho založení iniciovali například politolog Jiří Pehe a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Autor: ČTK
www.ctk.cz


"Podle CESTY je nejlepším kandidátem z pohledu levice Dienstbier." Ceskenoviny.cz, 8. 1. 2013, http://www.ceskenoviny.cz/domov/volby/index_view.php?id=886124