Vytisknout

Neoliberální kapitalismus je nereformovatelný?

Zveřejněno: 21. listopad 2012. Kategorie: Média o CESTĚ

Haló noviny, 21.11.2012
 
Takto, ovšem bez otazníku, to pronesla na středeční konferenci sociálnědemokratického think-tanku CESTA »Budoucnost levice ve střední Evropě« v pražském hotelu Jalta ve svém vystoupení ekonomka Ilona Švihlíková a sklidila nejdelší potlesk dne. Čtvrt stovky přednášejících a panelistů z ČR, Maďarska, Polska, SR, SRN a Velké Británie mapovalo situaci, stav a hodnoty levice ve střední Evropě, především sociálnědemokratické levice, a načrtávalo budoucí cíle a cesty a podmínky jejich dosažení.

 
Vícero řečníků konstatovalo zapletení se sociální demokracie (SD) s neoliberalismem, které ale jen prohloubilo ztrátu identity SD s vystřídáním industriální společnosti společností služeb a s decimací dělnické třídy jako sociálněekonomické základny SD. Nástup ekonomické krize odhalil mylnost tohoto kroku, ale dodnes je SD vnímána jako nedůvěryhodná, přiznávali čeští i zahraniční sociální demokraté. Opakovaně zněl požadavek formulovat cíle, vizi, nástroje dosažení, přičemž byla zdůrazněna nutnost sociálnědemokratických hodnot, nebo jejich sociálnědemokratické interpretace, nepřistupovat na neoliberální jazyk, hledat komunikační cesty k mladé generaci a nevoličům. Nejčastěji vzpomínanou základní, výchozí hodnotou byla solidarita, expředseda ČSSD Vladimír Špidla položil důraz i na spravedlnost. Několik řečníků výslovně sdělilo názor, že jen nutná systémová změna, ostatní se této otázky nedotkli.
 
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka upozornil, že krizí neprochází jen levice, ale i pravice, úlohu ČSSD vidí v nabízení alternativ, k navrácení rozvoje sociálního státu, zastavení hospodářského a sociálního propadu, zvýšení zaměstnanosti, stabilizaci rozpočtu, efektivním fungování veřejných služeb, boji proti daňovým rájům a klientelismu. Konrad Golota, tajemník polské SLD, krizi SD nachází v tom, že se stala společenstvím zájmů, nikoli myšlenek. Dle něho nelze žádat soulad demokracie s trhy, nýbrž soulad trhů s demokracií. Akcentoval, že práce není privilegium, nýbrž právo. Poslanec maďarské MSZP Tibor Szanyi charakterizoval neoliberální společnost jako loterijní: její ideu individuální úspěšnosti naplní jen pár jedinců, většina prohraje. Socialistickou ideu přirovnal ke stadionu: všichni platí, všichni vidí. Doporučil heslo »Přidejte se k úspěchu pro všechny, buďte součástí«. Prohlásil, že maďarská levice nyní potřebuje zahraniční solidaritu, po náhradě ústavy základním zákonem mj. hrozí znesnadnění volební účasti. Poslanec Smeru Miroslav Číž odsoudil blairovskou akceptaci thatcherismu a prohlásil, že možnosti současného typu hospodaření jsou vyčerpány. Předseda Ústřední rozhodní komise KSČM Zdeněk Levý se přihlásil k nutnosti spolupráce levice, zvláště v době nebezpečí fašizace. Politolog Pavel Barša podtrhl hodnoty jako východiska projektu společnosti. Jeho slovenský kolega Ľuboš Blaha vyzval k rozmýšlení o postkapitalistické, socialistické společnosti, k vytváření »trhlin v systému« a varoval před mnoha prioritami, neboť rozdělují voličský elektorát.
 
Slovenská exministryně Brigita Schmšgnerová uvedla, že krize EU a eurozóny je výsledkem rozpočtových opatření a spolu s polskými řečníky připomněla, že SD zachraňovaly hospodaření států a kapitalismus po vládách pravice. Důvod, proč krize nepomohla SD, vidí tajemník rakouské SPÖ Karl A. Duffek v tom, že SD spoluvytvářely podmínky krize. Místopředseda ČSSD Luboš Zaorálek vnímá dnešní boj SD podobný boji SD na konci 19. století -jako boj za důstojnější život. Michal Syska z Polska pravil, že nejde jen o krizi ekonomickou, ale o krizi demokracie, kdy roste váha nedemokratických institucí, a poukázal na to, že přes všechny proměny společnosti rozpor mezi prací a kapitálem přetrvává, proto z něho nutno nadále vycházet.
 
Švihlíková (Alternativa zdola) kritizovala neoliberální tendence v ČSSD, neboť »ODS s lidskou tváří není třeba«, odmítla názor, že neoliberální kapitalismus je odchylkou, a naopak jej považuje za logické vyvrcholení: »Kapitalismus nelze ochočit.« Vyjádřila obavu, že demokracie a lidská práva kapitalismu překážejí, a proto by měla levice odsunout spory o konečné cíle, neboť je nutná společná obrana a nastoupení společných kroků k lepší společnosti. Vyjádřila údiv, proč ČSSD se staví chladně k družstevnictví, když jsou družstva vůči krizi rezistentní a podporuje je i prezident USA Barack Obama.Neoliberální kapitalismus je nereformovatelný? Haló noviny, 21.11.2012, http://www.halonoviny.cz/articles/view/988319