Vytisknout

"Jsem zvědav, jak se k tomu postaví Ústavní soud"

Mostecký deník, 23.3.2013
Martin Vokurka
 
Praha, Most – Zákaz podomního a pochůzkového prodeje je možná až moc přísný, upozorňuje Vít Klepárník ze sdružení CESTA – Centrum pro sociálně­tržní ekonomiku a otevřenou demokracii.

Co si o tomto zákazu myslíte?

Podle zákona mohou obce takový zákaz vydat a není asi první ani poslední. Dříve jej vydaly Liberec, Třebíč nebo Zlín. Politicky má v Mostě zjevně podporu vítězného Sdružení Mostečané Mostu, které je v koalici s ČSSD i ODS. Otázka je, zda ale má jít o zákaz. Spíš bych se klonil k nějaké formě regulace, například povinnému oznámení, schválení orgány města nebo dodržování určitých pravidel a zásad prodeje a podobně. Přece jen mi paušální zákaz připadne drakonický. Zvlášť, kdy platí pro všechny prostory na bydlení či ubytování a bez omezení – od půlnoci do půlnoci.
Zveřejněno: 26. 3. 2013 15:06   |   Kategorie: Příspěvky v médiích
Vytisknout

Václav Bělohradský: Doba postkritická


Novinky.cz, 20.2.2013
 
Americký přepravce benzinu Malcolm McLean měl v polovině padesátých let nápad. Jednodušší než nakládat a vykládat zboží z nákladních aut na loď a pak třeba na vlak či kamión bude překládat z jednoho dopravního prostředku na druhý železné krabice se zbožím uvnitř. Zrodil se kontejner. První zásilka jeho prostřednictvím proběhla v roce 1956 a vyvolala po celých USA, později po celé planetě, bouře odporu přístavních dělníků, kteří se spolu s velkými přepravci snažili užívání kontejnerů bojkotovat. „Obalová konstrukce pro hromadnou dopravu zboží“ (jak kontejner definuje akademický slovník) ale nakonec prorazila, místo stovek pracovníků a spousty hodin dřiny stačí teď k přemístění tun zboží jeden jeřáb.
Zveřejněno: 27. 2. 2013 16:37   |   Kategorie: Příspěvky v médiích
Vytisknout

Jiří Pehe: Diagnóza trauma

Historické kořeny a politické důsledky nesamozřejmosti českého národa

Zveřejněno: 26. 2. 2013 15:28   |   Kategorie: Příspěvky v médiích
Vytisknout

Simone Brunner: "Verhältnis zur EU wird sich verbessern"


Wirtschafts Blatt, 24.1.2013
Simone Brunner

Schwarzenberg oder Zeman? Das WirtschaftsBlatt hat nachgefragt, wem der Direktor des Prager Think Tanks CESTA bei der tschechischen Präsidentschaftswahl seine Stimme geben wird.

Zveřejněno: 24. 12. 2012 16:13   |   Kategorie: Příspěvky v médiích
Vytisknout

Tattooed artist in running for Czech presidential elections

 
Channel  4, 11.1.2013
Jennifer Rigby
 
As Czechs go to the polls to vote for a new president, meet Vladimir Franz: artist, professor, promising presidential candidate - who also happens to be tattooed from head to toe.
 
He nearly missed the elections altogether because his opera, War with the Newts, premieres at the Prague State Opera next week. Fortunately he did not, because Vladimir Franz has become the surprise success story of the first ever Czech presidential elections.

Zveřejněno: 11. 12. 2012 16:39   |   Kategorie: Příspěvky v médiích
Vytisknout

Ära des streitbaren Vaclav Klaus vorbei


Wirtschafts Blatt, 9.1.2013
Simone Brunner
 
Tschechien wählt Freitag und Samstag erstmals direkt einen Präsidenten. Mit dem Ende der Ära Vaclav Klaus hofft die Regierung auf mehr innenpolitische Stabilität.
 
Prag.Vielleicht hat sich Tschechiens Petr Necas den Tag schon rot im Kalender angestrichen: Am 7. März gibt Präsident Vaclav Klaus nach zehn Jahren im Amt das ­Zepter ab. Diesen Freitag und Samstag wählen die Tschechen erstmals einen Präsidenten in einer Direktwahl. Als Favoriten werden der parteilose Jan Fischer sowie der ehemalige sozialdemokratische Premier Milos Zeman gehandelt.

Zveřejněno: 9. 12. 2012 16:56   |   Kategorie: Příspěvky v médiích
Vytisknout

Vít Klepárník: Jaké jsou příčiny neúspěchu evropských sociálních demokracií?

 
Deník Referendum, 25.11.2012  
 
Redakce Deníku Referendum zveřejňuje text, který autor přednesl jako zahajovací slovo na středeční konferenci o budoucnosti levice ve střední Evropě.
 
Vážené dámy, vážení pánové, vážení hosté,
 
dovolte mi, abych Vás uvítal jménem spolupořadatelské instituce, jímž je think-tanku CESTA Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii, na konferenci věnované výzvám současné středoevropské levice „Budoucnost levice ve střední Evropě“.
 
CESTA je domácí liberálně-levicový think-tank, který má za sebou necelé dva roky činnosti. Přirozeně usiluje o to stát právoplatnou součástí domácího intelektuálního prostoru a poskytovat zpětnou vazbu domácím středo- a levicovým subjektům, zejména – ne výlučně – sociální demokracie. Pořádáme veřejné diskuse, interní semináře; začali jsme vydávat první řady sešitových a knižních publikací k socio-ekonomickým otázkám či otázkám financování politických stran. Tato mezinárodní konference je v pořadí druhá po loňské konferenci věnované financování politických stran v České republice.

Zveřejněno: 25. 10. 2012 16:35   |   Kategorie: Příspěvky v médiích
Vytisknout

Jiří Pehe: Dvacet tezí k budoucnosti levice

Deník Referendum, 25. 11. 2012

Redakce Deníku Referendum zveřejňuje text, který autor přednesl na středeční konferenci o budoucnosti levice ve střední Evropě.
 
1. Demokratická levice dneška je do značné míry obětí svého vlastního úspěchu v minulosti.

2. Její politika postupně nastavila kapitálu v rámci národních států účinné regulační rámce a vytvořila tak sociálně-tržní model. S pomocí konceptu sociálního státu, který uskutečňovala v mnoha případech ruku v ruce s křesťansko-sociálními stranami, pomohla vytvořit v západních zemích mohutné střední třídy. Právě přičiněním demokratické levice se podařilo po 2. světové válce v Evropě skloubit v relativně harmonický celek tři hesla Velké francouzské revoluce—svobodu, rovnost a bratrství (solidaritu)-- které se až do té doby projevovaly vzájemně občas antagonisticky nebo dokonce v podobě absolutizace jednoho z nich vítězily totalitní režimy.

Zveřejněno: 25. 10. 2012 10:08   |   Kategorie: Příspěvky v médiích