Vytisknout

Návrhy penzijní reformy pro Českou republiku

Zveřejněno: 9. prosinec 2011. Kategorie: Publikace

Think tank CESTA Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii představí v pátek 9. prosince 2011 na tiskové konferenci dva alternativní návrhy na reformu penzijního systému České republiky.

Obě koncepce navrhují korigovat či přebudovat stávající systém – změnit charakter a výši odvodů a odstranit či zmírnit diskriminaci rodin s dětmi. Důrazně oponují také privatizaci penzijního systému, kterou prosadila vládní koalice v sérii zákonů napočátku listopadu.

Koncepce reformy českého penzijního systému vznikly na půdě CESTY během srpna a září za účasti odborníků z domácích vysokoškolských pracovišť i privátních institucí, např. Jaroslava Vostatka, profesora Vysoké školy finanční a správní, Pavla Rusého, ředitele speciálních projektů agentury GfK Czech, demografa Tomáše Fialy z Vysoké školy ekonomické v Praze i dalších odborníků - Petera Zborníka, CRM Managera Aviva životní pojišťovny, a.s. či Vladimíra Pikory, hlavního ekonoma Next Finance, s.r.o.

Návrhy jsou součástí širších snah CESTY zapojit se do diskusí o budoucnosti České republiky a nabídnout subjektům politického středu a levice koncepce, které by mohly využít při formulování svých politických návrhů a programů. Projekty penzijní reformy vznikly v rámci penzijní skupiny CESTY; spolu s ní vznikly v rámci CESTY také skupiny k daňové a zdravotní problematice, které své reformní návrhy představí v dalších dnech a týdnech.

Tisková konference k oběma návrhům penzijní reformy se koná 9. prosince 2011 od 10.00 v prostorách think-tanku CESTA v Josefské ulici 6/34 v 1. patře (roh s Letenskou; vchod z podloubí domu).

 

Tiskovou zprávu ke koncepcím penzijní reformy spolu s přílohou představující stručně oba návrhy si můžete stáhnout ve formátu (DOC) zde a ve formátu (PDF) zde.

 

Návrh penzijní reformy (verze s NDC) (autoři: Jaroslav Vostatek, Peter Zborník, Tomáš Fiala) ve formátu (DOC) zde a (PDF) zde

Návrh penzijní reformy (verze se zohledněním výchovy dětí v průběžném systému) (autoři: Pavel Rusý, Peter Zborník, Tomáš Fiala) ve formátu (DOC) zde a (PDF) zde