Vytisknout

Návrh daňové reformy pro Českou republiku

Zveřejněno: 15. prosinec 2011. Kategorie: Publikace

Think tank CESTA Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii představí ve čtvrtek 15. prosince 2011 na tiskové konferenci alternativní koncepci reformy daňového systému pro Českou republiku, která navazuje na minulý týden zveřejněné návrhy penzijní reformy.

Návrh CESTY vyjadřuje názor, že by daňová politika měla vzhledem k nerovnému postavení jednotlivých skupin poplatníků na trhu (zboží, služeb a práce) vycházet z principu diferencovaného přístupu vůči nim a měla by znovunastolit rovnováhu mezi přímými a nepřímými daněmi, kterou pravicové vlády posunuly výrazně směrem ke zdanění spotřeby.

Součástí návrhu jsou kvalifikované, koncepční a mezinárodní kontext zohledňující návrhy na změnu v nastavení výše a charakteru přímých i nepřímých daní, zejména zavedení klouzavě progresivního zdanění fyzických osob s využitím čtyř daňových pásem; zavedení minimálně dvou sazeb daně z příjmů právnických osob a jejich zvýšení o 3–5% nebo také upravení paušálních výdajů OSVČ, kteří za současné situace fakticky neplatí daně.

Koncepce zahrnuje též návrhy týkající se zvýšení majetkových, dědických či darovacích daní; zdůrazňuje také nutnost zavedení majetkového přiznání u majetku s hodnotou vyšší než 10 milionů.

Alternativní koncepce daňové reformy ČR vznikla v průběhu srpna a září v rámci pracovní skupiny CESTY za účasti odborníků z vysokoškolských pracovišť, finanční správy i privátních institucí, zejména Yvony Legierské, odborné asistentky z Vysoké školy finanční a správní, o.p.s., Michaela Kroha, soukromého finanční ho a dotačního poradce v oblasti programů EU a zástupce iniciativy Alternativa zdola (AZ) a poradce Turnaround Management Association Česká republika a zástupce iniciativy Pro-Alt Jiřího Štega. Je součástí širších snah CESTY zapojit se do diskusí o budoucnosti České republiky a nabídnout subjektům politického středu a levice koncepce, které by mohly využít při formulování svých politických návrhů a programů.

Tisková konference k návrhu daňové reformy se koná 15. prosince od 10.00 v prostorách think-tanku CESTA v Josefské ulici 6/34 v 1. patře(roh s Letenskou; vchod z podloubí domu).

Tiskovou zprávu ke koncepci daňové reformy spolu s přílohou představující stručně její základní rysy si můžete stáhnout ve formátu (DOC) zde a ve formátu (PDF) zde.

 

Návrh daňové reformy (autoři: Yvona Legierská, Michael Kroh, Jiří Šteg) ve formátu (DOC) zde a (PDF) zde

Kontakty na autory: Yvona Legierská, tel. 603 224 860; e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ; Michael Kroh, tel. 603 473 872; e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.