Vytisknout

Návrh na reformu zdravotnictví České republiky

Zveřejněno: 21. prosinec 2011. Kategorie: Publikace

Think tank CESTA Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii představil ve středu 21. prosince 2011 od 10.00 na tiskové konferenci alternativní koncepci na reformu zdravotnictví České republiky.

Návrh navazuje a doplňuje dříve představené koncepce penzijní a daňové reformy. Neodmítá snahy o zeefektivnění systému a posílení jeho vstřícnosti vůči pacientům, ale současně usiluje o solidaritu, prevenci, univerzální dostupnost a vysokou kvalitu zdravotní péče. Nevylučuje možnost pacientů si připlácet za lepší komfort a širší rozsah zdravotní péče, ale odmítá povinné zavedení dvousložkového pojistného podle nizozemského vzoru. Stěžejní částí návrhu je požadavek na transformaci stávajícího „pojistného“ a jeho nahrazení „zdravotní“ sazbou daně z příjmu fyzických osob.

Návrh zdravotní reformy je součástí širších snah CESTY zapojit se do diskusí o budoucnosti České republiky a poskytnout subjektům politického středu a levice koncepce, jež by bylo možné využít při formulování svých politických návrhů a programů.

Projekt zdravotní reformy vznikl během srpna a září v rámci zdravotní skupiny CESTY za účasti odborníků z domácích vysokoškolských pracovišť zdravotnických odborů, privátních právních organizací i aktivních zdravotníků, např. Jana Mertla z Vysoké školy finanční a správní v Praze, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové nebo Ondřeje Dostála, lektora společnosti D&D Health s.r.o.

Tisková konference k oběma návrhům penzijní reformy se konala 21. prosince 2011 od 10.00 v prostorách think-tanku CESTA v Josefské ulici 6/34 v 1. patře

Tiskovou zprávu ke koncepci zdravotní reformy společně s přílohou stručně shrnující návrh si můžete stáhnout ve formátu (DOC) zde a ve formátu (PDF) zde

 

Návrh zdravotní reformy (autoři: Ondřej Dostál, Jan Mertl, Antonín Nechvátal, Martina Vacková, Dagmar Žitníková) ve formátu (RTF) zde a (PDF) zde

Kontakty na autory: Jan Mertl, tel. 775 205 225; e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ; Ondřej Dostál, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.