Vytisknout

Policy Brief #2 "Jak stimulovat slabý růst české ekonomiky"

Zveřejněno: 15. březen 2012. Kategorie: Publikace


Zveřejňujeme Policy Brief #2 (březen 2012) Václav Franče: „Jak stimulovat slabý růst české ekonomiky?“
celý text je dostupný zde ve formátu (PDF) a zde ve formátu (RTF)


Václav Franče: Jak stimulovat slabý růst české ekonomiky?


Pomalý růst české ekonomiky a jeho příčiny
Jedním z řady aktuálních problémů Česka je pomalé tempo ekonomického růstu. V pokrizových letech 2010 a 2011 rostla česká ekonomika každý rok pomaleji než německá. V roce 2010 vzrostla česká ekonomika reálně o 2,7 % a v roce 2011 pak podle předběžných odhadů o 1,7 %. Německá ekonomika pak v roce 2010 přidala 3,7 % a v roce 2012 slušná 3 %. To je něco, na co jsme v předkrizových letech, kdy česká ekonomika rostla i výrazně rychleji než německá, nebyli zvyklí. Reálně tedy již německou ekonomiku nedoháníme. Fakticky s výjimkou států, které musejí provádět striktní rozpočtové škrty, roste momentálně česká ekonomika nejpomaleji v Evropě.

Za pomalým růstem české ekonomiky mohou stát dva faktory, slabá vnitřní poptávka a vyčerpání současného růstového modelu.
 
Slabá domácí poptávka
Slabou domácí poptávku ilustruje například vývoj nových průmyslových zakázek. Zatímco zahraniční zakázky vykazují slušný meziroční růst, domácí průmyslové zakázky jsou v hlubokém meziročním propadu. Za prosinec 2011 vykázaly domácí průmyslové zakázky meziroční propad o více než 17 %, zatímco zahraniční zakázky vzrostly o 10 %. Celkově tak byly v prosinci průmyslové zakázky v propadu. Podobný vývoj byl k vidění i v předešlých měsících. Takže zatímco exportní odvětví jako automobilový průmysl si stojí poměrně dobře, odvětví vyrábějící zboží pro domácí trh se potýkají s problémy. To samé se dá rovněž říci o stavebnictví, které je v propadu již od roku 2008 a s růstem lze počítat vzhledem k očekávanému slabému růstu české ekonomiky v tomto roce až od roku 2013.
 
Podobně také vývoj maloobchodních tržeb ilustruje slabou domácí poptávku. Za rok 2011 vzrostly maloobchodní tržby reálně o 1,9 % (v roce 2010 o 1,0 %). Příčinou slabé vnitřní poptávky je zejména redukce mezd ve veřejném sektoru, která omezuje růst mezd i v soukromém sektoru. Například za 3. čtvrtletí 2011 v nepodnikatelské sféře reálně poklesla průměrná mzda o 0,7 % meziročně, v podnikatelské sféře naopak vzrostla reálně o 2,4 % r/r.
 
Druhým zdrojem slabé poptávky jsou očekávání malého ekonomického růstu. Očekávají-li domácnosti pomalý ekonomický růst v budoucnu, a tedy i pomalý růst spotřeby, tak více spoří, aby přesunuly současnou spotřebu do budoucna. Odložení současné spotřeby pak znamená zpomalení růstu v současnosti. Pesimistická očekávání ohledně budoucího ekonomického růstu jsou momentálně způsobena zejména probíhající dluhovou krizí.
 
Není také bez zajímavosti, že podle Barro-Ricardovy ekvivalence by úsporná opatření v souvislosti s dluhovou krizí měla naopak vést k vyšší spotřebě domácností, protože úspornými opatřeními se zvyšuje celoživotní příjem domácností. Takže podle této teorie by například nyní měla spotřeba v Řecku růst, což se zjevně neděje. Současný vývoj v zemích zmítaných dluhovou krizí tak ukazuje na slabiny této teorie.

(...)